Detoxikační kůra

V rámci preventivní péče o naše dětské i dospělé pacienty doporučujeme jarní detoxikační (očistný) program:

Celostní medicína, o jejichž praktikování usilujeme, doporučuje proces detoxikace provádět každoročně na jaře. Na jaře je doba pro detoxikaci nejvhodnější, neboť se dostává do aktivity dle teorie 5-ti prvků element dřeva, k němuž patří játra a žlučník. Právě tyto orgány je vhodné detoxikovat a tím harmonizovat jejich funkci. Detoxikační proces umožňuje jaterní buňce lépe regenerovat, tím že se sníží zátěž toxiny z jídla a pití, za podpory vybraných bylinných přípravků a doplňku stravy. Tím se umožní jaterní buňce lépe realizovat proces buněčného dýchání a tím zlepšit metabolismus buňky.

Cílem tohoto programu je zlepšení zdravotního stavu člověka, posílení imunity a energie organismu. Harmonizace biologických procesů v těle a zlepšení psychického stavu pacienta.

Pravidelná detoxikace zabraňuje kumulaci nežádoucích toxinů a navozuje stav regenerace fyziologických dějů organismu. Díky tomu tělo nastolí mnohem snadněji autokorekční mechanismy, které v něm přirozeně probíhají. Důležité je zbavit se agresivních kyslíkových radikálů, které mohou buňky v těle poškozovat a tím způsobovat jejich degeneraci.

Proces detoxikace a korekce jater by měl proběhnout zejména u alergiků.

Odkud se toxiny v těle berou:

 l. Znečistěné životní prostředí.

2.Nevyvážená strava a přísun velkého množství živočišných bílkovin

3.Málo pohybu

4. Stresující způsob života

Podle lidových tradic:
Je přirozená reakce přírody a člověka, aby po zimním ukládání došlo k jarnímu „vykládání“ a tím nastolení rovnováhy, jak v přírodě, tak i v našem organismu. Nestane-li se to, pak člověk nejedná v souladu s přírodou a následky se dříve či později dostaví např. ve formě únavy či nedostatku energie a elánu.

Doporučení určitých stravovacích omezení či půstů najdeme téměř v každém náboženství a podmiňuje nejen fyzický, ale i duchovní růst každého jedince. Křesťanské náboženství je nám nejen stravou nejbližší. Tradiční křesťanský půst radí nekonzumovat nebo alespoň omezit množství masa a vůbec omezit příjem potravy a to 42 dnů před Velikonocemi. Toto je vhodné naprosto pro každého člověka.

Jaké orgány je především nutno detoxikovat?

1.      Tlusté střevo: zde dochází z důvodu nesprávné stravy, nedostatku vlákniny a přemíry živočišných produktů k ukládání zbytků stravy, hromadění toxinů a tím k nesprávné funkci střeva. K jemné očistě můžeme použít různé přípravky vlákniny např. psyllium. Je možno jej koupit v kapslích a užívat po ránu a důkladně zapít. Jedná se o vlákninu z jitrocele indického, která velmi dobře čistí střevo.
U starších dětí můžeme psyllium použít, u malých dětí doporučuji zavést více vlákniny a obilninových kaší po ránu do jídelníčku.

Doporučuji omezení masa, výrobků z lepku a sladkostí.

2.      Játra:  jsou orgánem, který je zodpovědný za metabolismus většiny látek, které se do těla dostávají. Játra jsou tím většinou přetížena. Na játra také má značný vliv stres a emoční vypětí. Těmto problémům je vystaven v dnešní době téměř každý člověk, bohužel včetně dětí. Játra detoxikujeme bylinami a úpravou jídelního režimu, pokus o eliminaci stresu.

Detoxikace dle celostní medicíny se provádí:

-          úpravou stravy,

-          úpravou denního režimu,

-          péčí o psychickou rovnováhu,

-          podporou detoxikace bylinami.

3.      Úprava jídelníčku – snaha o vyloučení živočišných bílkovin. Strava 4-5 x denně pravidelně po malých porcích. Každé ráno začít vlažnou vodou s citronem. Kyselá chuť podporuje funkci jater. Snídat   doporučuji teplé potraviny např.:  ovesné nebo pšeničné kaše. Oběd by měl obsahovat kvalitní polévku z luštěnin, nebo zeleniny. Večeře je vhodná z listových salátů, doplněných kvalitními rostlinnými oleji. Nejlepší je volit tmavě zelenou listovou zeleninu-polníček, rukolu, ledový salát.

Tvrdší zelenina by měla být podávána ve vařené nebo grilované formě.


Co tedy jíst?
V postním období na jaře, které patří do elementu dřeva, by strava měla být velmi odlehčená a zelená. Vhodné je zařadit do jídelníčku hojně zeleniny, hlavně zelené a vždy čerstvé (čínské zelí, špenátové listy, mangold, čekanka, rukola, kedlubny, brokolice, cibule, pampeliškové listy, rebarbora), čerstvé výhonky (ze sóji, řeřichy, vojtěšky, mungo fazolek). Z luštěnin jsou obzvlášť vhodné fazole mungo, protože čistí vlhko, horko a horké toxiny z krve. Doporučuje se hojně omezit sladkosti a maso, zejména červené, to by se mělo jíst tak 1x týdně. Lze jej nahradit masem bílým – ryby, králík, domácí drůbež. Je nutné vyhnout se tučným a těžkým pokrmům, omezit slaná jídla a solení. Doporučuje se vyloučit veškerý alkohol a polotovary a tím se i vyvarovat různých aditiv, éček, konzervačních látek a barviv.

2. Každodenní pohyb á 30–40 minut na čerstvém vzduchu s cílem rozhýbat energii v těle.

3. Péče o eliminaci psychického přepětí a stresování, vyvážit odpočinek a práci, u dětí nepřetěžování zájmovými aktivitami, sporty kroužky. Dechová cvičení.

4.  Detoxikační produkty – dle věku a pohlaví   individuálně    jsou v ordinaci k dispozici.  Upřesnění pro děti a dospělé-ženy či muže provádí lékař.

Délka detoxikační jarní kůry je 4-6 týdnů. Vhodný začátek je nástup jara po ústupu zimního počasí.