Bylinná terapie

Bylinná medicína

Bylinná medicína tvoří společně s akupunkturou dva hlavní pilíře čínské medicíny. Čínský lékopis obsahuje 6 000 různých bylin, popisuje jejich vlastnosti, disharmonie a působení na choroby. U nás se používá přibližně 600 různých bylin.

Na základě specifických vlastností se byliny dělí do dvou základních skupin.  
První skupina - odkazuje na teplotní charakteristiky byliny, jmenovitě horkou (že; re), teplou (wen), chladnou (chan; han), neutrální (pching; ping) a svěží,
Druhá skupina - se týká chuťové vlastnosti byliny, která může být kyselá (suan), hořká (kchu; ku), sladká (kan; gan), štiplavá (sin; xin) a slaná (sien; xian).

Různé kombinace teploty a chuti dávají bylině vlastnosti, které mohou ovlivnit energetické vzorce jin (yin) a jangu (yang) v těle. Například kyselá, hořká a slaná chuť jsou spojeny s jin, zatímco ostrá a sladká jsou přisuzovány yangu. Existují byliny, které ohřívají, byliny které ochlazují, byliny tonizující, byliny, které rozpohybují stagnaci, atd.

Bylinné směsi
Čínská medicína používá k léčbě nemocí, ale také k prevenci, detoxikaci bylinné směsi, které obsahují obvykle nejméně čtyři, ale někdy až dvacet bylin.
Většina těchto směsí se užívá velmi pohodlně a snadno. Pacient je nemusí připravovat (vařit, macerovat,...). V naší ordinaci využíváme předem připravené směsi, které jsou dostupné jako pilulky, tablety, kapsle, prášky, alkoholové extrakty, vodní extrakty atd.

Mykoterapie
V případech poruch imunity, alergií, ekzémů používáme k léčbě speciální druhy hub, které jsou připraveny v tabletách a představují velmi účinný léčebný prostředek pro tato onemocnění.
Houby mají podle moderních výzkumů velmi výrazné imunostimulační, imunomodulační, protinádorové a další účinky.

Gemmoterapie (léčba extrakty z pupenů rostlin)
Při léčbě vybraných onemocnění (např.: recidivující infekce, boreliosa, infekční mononukleosa), používáme bylinné přípravky z pupenů  rostlin. V naší ordinaci používáme preparáty Mgr. Podhorné, které jsou velmi kvalitní a máme s nimi dlouhodobě velmi dobré výsledky.

V oblasti bylinné terapie nabízíme očistné kůry.

Při léčbě s úspěchem využíváme kvalitní preparáty firem PRAGON, TIENS, DIOCHI, NADĚJE atd.


Bylinná terapie není hrazena ze zdravotního pojištění (pacienti si ji hradí sami).
Ceník - zde -