Detoxikace-obecně

Proč jarní detoxikace (očistná kůra)?
Vždy s příchodem jara, tedy na přelomu února a března, je vhodné pomoci organismu od různých nežádoucích látek v těle (zplodin, chcete-li toxinů), které se nahromadily během celého roku.

Co je to intoxikace organismu?
Náš organismus je každodenně vystavován celé řadě vnějších vlivů. Žijeme ve špatném životním prostředí, nezdravě se stravujeme a často ani nevíme, jaké toxiny se stravou přijímáme. Přijímáme do těla konzervanty, barviva, hormony či antibiotika v mase, ale také jiné látky aniž bychom si to uvědomovali. Celou situaci ještě zhoršujeme nadmíra konzumace jídla i nápojů kde jsou toxiny obsaženy.

Intoxikace u dětí?
Často se setkávám s názorem rodičů, že děti nejsou natolik intoxikovány jako dospělý. Není tomu ale tak. Děti se pohybují ve stejném prostředí jako rodiče, jedí stejné pokrmy, zpravidla přejímají od rodičů i životní styl. Jediným rozdílem je to, že nepijí alkohol a nekouří. Z toho plyne, že jejich zatížení je také vysoké, a to k správnému vývoji jejich organismu nepřispívá.

Co je to detoxikace?
Obecně je detoxikace proces očišťování organismu od zplodin, které se v těle hromadí. V každém zdravém těle probíhá automaticky a zcela přirozeně autodetoxikace, odborně se těmto pochodům říká autokorekční mechanizmy. Vlivem vysoké zátěže organismu, ale tyto automatické procesy často nezvládnou situaci samy a je na místě jim pomoci řízenou detoxikací.

Řízená detoxikace napomáhá snižování nežádoucích látek v těle a zmírňuje jejich další hromadění. Správně nastavená detoxikace také napomáhá znovu nastartovat správné fyziologické děje, které tvoří základ normálního fungování organismu.
Také u dětí nesmíme na očistu organizmu zapomínat, protože vede ke zlepšení jejich celkového zdravotního stavu. U dětí to jde také daleko snáze než u dospělých, protože jejich autokorekční mechanismy jsou mnohem méně narušeny než u dospělých pacientů.

Odkud se toxiny v těle berou?
1. životní prostředí (smog, upravená voda, elektrosmog atd.)
2. strava (přísun velkého množství živočišných bílkovin, chybějící vláknina ve stravě, přemíra umělých barviv, konzervantů, alkoholu atd)
3. málo pohybu,
4. stresující způsob života

V dřívějších dobách probíhala detoxikace přirozeně, aniž by si to lidé uvědomovali. Na konci zimy docházely zásoby masa, tenčily se i jiné potravinové zásoby, takže lidé již ke konci zimy a na začátku jara jedli daleko méně a přirozeně se očišťovali. Období konce zimy a počátku jara se rovněž shoduje s dobou půstu před velikonocemi.

Jak provést detoxikaci?
Lze ji provádět úpravou stravy, pohybem a péčí o psychiku atd. V odborné literatuře i časopisech najdete celou řadu návodů jak detoxikaci provést, některé jsou neodborné, některé jsou časově příliš náročné, některé nepřiměřeně drastické.
My Vám nabízíme takové, které jsou zvládnutelné a efektivní, které Vám napomohou zbavit se toxinů, posílí Vaši imunitu, pomohou harmonizovat biologické procesy v těle a tím zlepší Váš fyzický i psychický stav.  Předpokládaná doba detoxikace je 4 až 6 týdnů.

V naší ordinaci v Olomouci na Horním Láně jsme pro Vás připravili speciální programy jak pro děti, tak pro dospělé. Více informací najdete - zde-